Bakemonogatari

16. května 2014 v 11:06 | Danirez |  Anime recenze
REŽISÉR: Akijuki Shinbou
STUDIO: Aniplex
VYCHÁZELO: 3. 7. 2009 - 25. 6. 2005
ŽÁNR: Mysterijní / Romantické / Supernatural
TÉMA: Upíři / Duchové / Vztahy / Nadpřirozené bytosti
POČET DÍLŮ: 15

Hodnocení na MyAnimelistu: 8,44 (132203 hlasů)
HODNOCENÍ: 8/10

Araragi byl nedávno kousnut upírem a následkem toho se jím stal také. Z jeho prokletí ho ale osvobodil poněkud zvláštní kněz Oshino. Díky němu se Araragi rozhodl, že když potká někoho, koho postihlo podobné nadpřirozené neštěstí, pomůže mu. Bakemonogatari v překladu znamená "Příběhy monster". Anime obsahuje pět různých příběhů, ve kterých se můžete setkat s lidmi s podobnou zkušeností jako měl Araragi.


Bakemonogatari spatřilo světla světa pod vedením režiséra Akijukiho Shinboua a Tatsuji Oišiho. Akijuki Shibou je poměrně zkušený chlapík, který například stál taky u vzniku Dance in the Vampire Bund, Mahou Sensei Negima, Mahou Shoujo Madoca★Magica či novějšího anime Nisekoi. Již z řečených titulů je jasné, že jde o poměrně známou a úspěšnou osobnost v anime světě. Tatsuja Oiši se podílí především na animaci a některých epizodách.
Série Bakemonogatari je jistě jedno z jejich nejúspěšnějších děl.

Patnáct epizod vypráví o středoškolákovi jménem Koyomi Araragi, kterého kousne upír a tím se na jednoho promění. Od té doby se musí potýkat s problémy, které způsobují tzv. podivnosti. Většinou jde o bohy, ale to být i duchové nebo kletby. A tyto problémy jsou dvakrát takové, když se objeví na ženském pohlaví.
První z dívek, které Araragi pomůže je Hitagi Senjougahara. Spadne ve škole z nejvyššího patra a Araragi ji instinktivně chytí. Přitom zjistí, že važí okolo deseti kilo a Senjougahara se ho kvůli tomu pokouší zabít sešívačkou. Proto vyhledá pomoc Oshina Meme, který ho již dříve zbavil jeho upíří části a udělal z něj zase člověka.
Senjougahara samozřejmě není jediná, kdo má problémy a tak se během patnácti epizod setkáváme s dalšími čtyřmi dívkami, kterým podivnost zasáhla do života.

To nahrává velmi originálním openingům, kdy je pro každou epizodu, zabývající se tou či onou dívkou, vždy jiná píseň a jiné grafické zpracování. Hudba a grafika tak ještě více zdůrazňují jejich odlišné osobnosti.
Postavy jsou velký kladem, všechny jsou originální a musí se potýkat s běžnými i nevšedními problémy. Každý si tedy najde nějaké sympatie alespoň k jedné z nich. Má to trochu charakter harému, ale neukazuje se tak okatě jako jinde, což se mě osobně také zamlouvá.
Příběh se kvůli tomu zdá být utržkovitý, zaměřený vždy v určitou dobu jen na jednu postavu, ale má v některých bodech spojistosti a v závěru se to poté odkryje. Přesto je Araragi stále tím nejvyčnívajícím středobodem, okolo kterého se to všechno točí.
OPENING:
#1: staple stable by Chiwa Saito (eps 2,6-7,11-12)
#2: Kaerimichi (帰り道) by Emiri Katou (ep 4)
#3: ambivalent world by Miyuki Sawashiro (ep 8)
#4: Renai Circulation by Kana Hanazawa (ep 10)
#5: sugar sweet nightmare by Yui Horie (eps 14-15)
ENDING:
1#: Kimi no Shiranai Monogatari by supercell

Příběh samotný je do jisté míry nevšední a zajímavý, ale nebýt originálního zpracování, šlo by o takový lehčí nadprůměr. Grafika tady hodně pomáhá, kresba je příjemná a originální, což jde vidět hlavně na openinzích.
Jelikož bylo málo postav, ani seiyuu moc nebylo. Určitě bude ale vyčnívat dabér hlavní postavy Hiroshi Kamiya, který má nějakou roli v snad každém dobrém anime. Jeho hlas ale není nijak výrazný ani dobře zapamatovatelný.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Aya Aya | Web | 17. května 2014 v 12:42 | Reagovat

Je to už nějaká doba, kdy jsem při tom všem zmatku dropla Bakemonogatari asi u 5. dílu s nadějí, že se k němu vrátím. Pořád na to nemůžu najít chuť, ale i tak mě anime něčím zaujalo, i když toho na mě bylo asi moc a nějak jsem to nezvládala sledovat. Je to hodně originální zpracování, čímž mě trochu šokovalo. :D Ale já mám pořád tu vůli se k němu vrátit a stejně tak nějak zpracovat všechny Monogatari série, haha. Araragi byl poněkud srandovní postava a Senjougahara stejně tak. Jinak ani jsem si nevšimla, že ho daboval Kamiya. O.o Podle mě má teda hlas dost výrazný a pamatovatelný; já ho vždycky už poznám.XD

2 Saki Saki | E-mail | Web | 19. května 2014 v 20:19 | Reagovat

Bakemonogatari je vskutu zaujímavý kúsok, o niečo ťažší na pochopenie. Celú dobu sledovania som bola rozpačitá, aký názor si mám o ňom utvoriť, pretože toto anime má vážne akoby vlastný vesmír :D Rozhodne neľutujem, že so si ho pozrela, ale na druhú stranu sa stále neviem priviesť k tomu, aby som siahla aj po druhej sérii o.o

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama